Boshqirdiston respublikasining Ufa shahrida «GeoVizov» II Xalqaro geologiya chempionati yakuniga yetdi. Bu yilgi musobaqada dunyoning 11 mamlakatidan, jumladan Rossiya, Xitoy, Qozog‘iston, Gruziya va boshqa davlatlardan 29 ta jamoa ishtirok etdi.
O‘zbekiston geologlari milliy qo‘mitasi ko‘magida Geologiya fanlari universiteti talabalari nufuzli tanlovda ilk bor qatnashishlari uchun juda yaxshi natijalarga erishdilar.
“Uchquduq” mezbon jamoalarda keyin eng yaxshi natija ko‘rsatib, xalqaro miqyosda Qozog‘iston va Xitoy jamoalarini ortda qoldirgan holda 1-o‘rinni egalladi.
Chempionatda jamoalar jami 11 ta musobaqada bellashdilar: 6 ta kameral (“Geologik kesim”, “Mineralogiya va petrografiya”, “Paleontologiya”, “Geokimyo”, “Geologik bilimlarni test sinovlaridan o‘tkazish”, “Neft va gaz”) va 5 ta dala mashqlari (“Geologik marshrut”, “Shixtovkalash sinovlari”, “Radiometriya”, “Gidrogeologiya”, “Dala sharoitida to‘xtash joylarini tashkil etish va xavfsizlik choralarini ko‘rish”) yo‘nalishlarida bahs olib borildi.

II Международный чемпионат по геологии «ГеоВызов» 2024
Представители Университета геологических наук добились хорошего результата на II Международном чемпионате по геологии «ГеоВызов»
В Уфе Республики Башкортостан завершился II Международный чемпионат по геологии «ГеоВызов». В этом году в соревнованиях приняли участие 29 команд из 11 стран мира, в том числе России, Китая, Казахстана, Грузии и других стран.
При поддержки Национального комитета геологов Узбекистана Студенты Университета геологических наук в престижном конкурсе добились очень хороших результатов для своего первого участия.
«Учкудук» показал лучший результат после команд-хозяев и занял 1-е место на международном зачете, опередив команды Казахстана и Китая.
В рамках Чемпионата прошли 11 видов соревнований: 6 камеральных («Геологический разрез», «Минералогия и петрография», «Палеонтология», «Геохимия», «Тестирование по основам геологических знаний», «Нефть и газ») и 5 полевых («Геологический маршрут», «Шлиховое опробование», «Радиометрия», «Гидрогеология», «Организация полевой стоянки и техника безопасности»).