Boshqirdiston respublikasining Ufa shahrida «GeoVizov» II Xalqaro geologiya chempionati yakuniga yetdi. Bu yilgi musobaqada dunyoning 11 mamlakatidan, jumladan Rossiya, Xitoy, Qozog‘iston, Gruziya va boshqa davlatlardan 29 ta jamoa ishtirok etdi.
O‘zbekiston geologlari milliy qo‘mitasi ko‘magida Geologiya fanlari universiteti talabalari nufuzli tanlovda ilk bor qatnashishlari uchun juda yaxshi natijalarga erishdilar.
“Uchquduq” mezbon jamoalarda keyin eng yaxshi natija ko‘rsatib, xalqaro miqyosda Qozog‘iston va Xitoy jamoalarini ortda qoldirgan holda 1-o‘rinni egalladi.
Chempionatda jamoalar jami 11 ta musobaqada bellashdilar: 6 ta kameral (“Geologik kesim”, “Mineralogiya va petrografiya”, “Paleontologiya”, “Geokimyo”, “Geologik bilimlarni test sinovlaridan o‘tkazish”, “Neft va gaz”) va 5 ta dala mashqlari (“Geologik marshrut”, “Shixtovkalash sinovlari”, “Radiometriya”, “Gidrogeologiya”, “Dala sharoitida to‘xtash joylarini tashkil etish va xavfsizlik choralarini ko‘rish”) yo‘nalishlarida bahs olib borildi.

II International Geology Championship «GeoVizov» 2024
Representatives of the University of Geological Sciences achieved a good result at the II International Geological Championship «GeoVizov»
The II International Geology Championship «GeoVizov» has ended in Ufa, Republic of Bashkortostan. This year, 29 teams from 11 countries, including Russia, China, Kazakhstan, Georgia and other countries, took part in the competition.
With the support of the National Committee of Geologists of Uzbekistan, the students of the University of Geological Sciences achieved very good results for their first participation in the prestigious competition.
“Uchkuduk” showed the best result after the host teams and took 1st place in the international competition, ahead of the teams of Kazakhstan and China.
The Championship included 11 types of competitions: 6 office competitions (Geological Section, Mineralogy and Petrography, Paleontology, Geochemistry, Testing on the Basics of Geological Knowledge, Oil and Gas) and 5 field competitions (Geological Route, Placer Testing, Radiometry, Hydrogeology, Organization of a Field Camp and Safety).