MDH davlatlarining “Yer qaʼrini qidirish, foydalanish va muhofaza qilish” boʻyicha Hukumatlararo kengashi XXVI sessiyasi bo‘lib o‘tdi
2023-yil 21 – 22 sentabr kunlari Samarqand shahrida MDH davlatlarining “Yer qaʼrini qidirish, foydalanish va muhofaza qilish” boʻyicha Hukumatlararo kengashi XXVI sessiyasi oʻtkazildi.
Sessiyada Belarus, Qozogʻiston, Qirgʻiziston, Tojikiston va Rossiya delegatsiyalari ishtirok etdi. Tadbirda Tojikiston hukumati huzuridagi Geologiya Bosh boshqarmasi rahbari Oymuxammadzoda Ilxomdjon Sulton Hukumatlararo kengashga raislik qiluvchi sifatida oʻtgan davrda amalga oshirilgan ishlar va erishilgan natijalar toʻgʻrisida hisobot berdi.
Shundan keyin Hukumatlararo kengash raisligi O‘zbekiston Respublikasi Tog‘-kon sanoati va geologiya vazirligiga o‘tgani e’lon qilindi.
Sessiya davomida geologiya sohasida kadrlarni tayyorlash va ularning malakasini oshirish, foydali qazilmalarning yangi noan’anaviy turlarini izlab topish, o‘zlashtirish, zamonaviy texnologiyalarni joriy etish kabi bir qator masalalarda mutaxassislarning takliflari, sohadagi ilmiy izlanishlar, ishlanmalar, geologiya qidiruv ishlari natijalari va boshqalar muhokama qilindi.
Shuningdek, “Yer qaʼrini qidirish, foydalanish va muhofaza qilish” boʻyicha Hukumatlararo kengashi XXVI sessiyasi doirasida bir qator hamkorlik kelishuvlari imzolandi, keyingi XXVII sessiya Qirgʻiz Respublikasida oʻtkazlishi rejalashtirildi. Kengash a’zolari tomonidan bayonnoma imzolandi.

XXVI сессия Межправительственного совета по разведке, использованию и охране недр стран СНГ
21 – 22 сентября 2023 года в городе Самарканд состоялась XXVI сессия Межправительственного совета по разведке, использованию и охране недр стран СНГ.
На сессии приняли участие делегации Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана, России и Беларуси. На мероприятии руководитель Главного управления геологии при правительстве Таджикистана Оймухаммадзода Ильхомджон Султан в качестве председателя Межправительственного совета выступил с докладом о проделанной за прошедший период работе и достигнутых результатах.
После этого было объявлено, что председательство в Межправсовете передано Министерству горнодобывающей промышленности и геологии Республики Узбекистан.
В ходе сессии были рассмотрены предложения экспертов по ряду вопросов, таких как подготовка и повышение квалификации кадров в области геологии, поиск новых нетрадиционных видов полезных ископаемых и их разработка, внедрение современных технологий, обсуждались результаты геологоразведочных работ и научных исследований и другие аспекты.
Кроме того, в рамках XXVI заседания по разведке, использованию и охране недр стран СНГ был подписан ряд соглашений о сотрудничестве, председательство на XXVII сессии перешла Кыргызской Республике. В конце мероприятия члены Межправительственного совета подписали протокол.